Detektívirodalom és az olvasó

Jelentkezzen, aki valaha gyorsabban fejtette meg a gyilkosságot, mint Sherlock Holmes? Vannak ilyenek egyáltalán? Esetleg olyan, aki megelőzte Miss Marple-t? Akár igen a válasz, akár mindig watsoni sebességgel jutott el a kedves olvasó a sztori végére, a következő két novella érdekelheti.

De előtte kis önreflexió, annak úgyis divatja van mostanában a blogteren. A novellákat Elméleti paradigmák és populáris irodalom speckollon vettük, nem az én zseniális válogatásom eredményei így egymás mellé rendezve.

Az egyik vizsgálati szempont az volt, hogy milyen nézőpontból követi az olvasó a sztorit a hagyományos és a posztmodernebb detektívtörténetekben. Esetleges kapcsolódási pontok akadnak még a Játékmesterhez, A Foucault-ingához, ha akarjuk, Akunyinhoz. A lehetőségek végtelenek.

Szorgalmasoknak: a megbeszélt szakirodalom Bényei Tamás: Esendő szörnyeink és más történetek c. kötetéből volt, ami a József Attila Kör füzetei közt jelent meg, és ismeretlen okból nem letölthető. Pedig pont az ilyen kisebb példányszámú irodalmak letölthetősége volna üdvös és támogatandó, de ez már tényleg offtopik a saját bejegyzsémben. ;)