Az ember elsősként szép iskolatáskát - az enyém sárga-kék csehszlovák műbőr csoda volt, nettó száz kiló - meg emeletes tolltartót kap, elsőévesként pedig úgy tűnik notebookot. Legalábbis erre lehet következtetni a burjánzó ‘X app, ami nélkül nem szabad elkezdeni a szemesztert’ listákról.
Van köztük semmitmondó, meglepően jó és teljesen általános is, és tartoznak hozzájuk többé-kevésbé jó viták is. Átfutni mindenképp érdemes őket. És ha beleolvastatok, van két kérdésem.
- Ismertek-é élő embert, aki használ bibliográfiai programot (Bookends, Endnotes)?
- A magyar felsőoktatásban kötelező Remote Desktop kliensen túl, mi az, ami nélkül nem vágnátok neki az őszi szemeszternek?
Az én listám valahogy úgy kezdődne, hogy WriteRoom, Mellel…
Endnote, a szakdolgozat írásakor kötelező elem volt hónapokig. Nélküle esélytelen lett volna a szakdolgozatonkénti kábé 200 forrásból álló bibliográfiát rendben tartani.
Egyelőre outline-ban vannak a jegyzeteim, hivatkozásim (OmniOutliner/OPML), az egy külön mese lesz, hogy innen merre lehet elmozdulni. Egyelőre nagyon kényelmes.
Az Endnote nem is a tárolás során mutatja meg az erejét, hanem akkor, amikor elkezded megírni a szövegeidet. A hivatkozásokat beilleszted a dokumentumba, és egy kiterjesztés segítségével bármilyen variálást követően a szöveg végén újrarendezi a forrásokat. És ami legalább ennyire fontos, meg tudod adni a stílusokat, hogy éppen milyen forrásról van szó és annak megfelelően formázva illeszti be a dokumentumod végére.
Ha a szakodon komolyan veszik a megfelelő hivatkozást és a formázásra is odafigyelnek, ezzel kábé több napi munkát meg lehet spórolni és egy jeggyel biztosan jobb lesz a szakdolgozatod.
elnézést, de szerintem undorító dolog, hogy pl. a közgázon az összes kis elsős pukkancs félmillás laptopokon nyomja szünetben a Fifa 2006-ot, mer az kell. pl és a puskákat is max egy ember írja meg velük, oszt dobják szét mindenkinek. picit off vagyok, de nem tudom nem megemlíteni a téma kapcsán, hogy tapasztalataim szerint mi az egyetemi géphasználat elsődleges célja. persze biztos nekem szelektív a percepciós készségem.
Nem különösebben veszik komolyan. Láttam angolos bölcsészeket MLA stylesheet szerint szöveget formázni lelkesen, de felénk ilyesmit nem jellemző, hogy követeltek volna.
A Bookendsre azért ránézek - az Endnotes egyértelműen túl drága a tárcámnak - ha majd szükség lesz rá.
Ne a követelmény határozza meg, hogy mit teszel. :)
véb: Nem haszontalan a laptop még tán az elsőéveseknek sem - pláne mert nálunk minden neptunon intéződik, csak a géptermek nem készültek még fel a terhelésre. :) Amit te írsz az inkább hozzáállásbeli probléma. (Mint ahogy az is, hogy évkezdéskor a neptunozók és a honfoglalózók közt összetűzések vannak.) Innen még zárójelesebben azt is lehetne említeni, hogy az informatikai kultúra és a bölcsészkar milyen távol van egymástól, de már megint offtopikolok.
doransky: Nem is fogja. :) Már csak a 12pt Arial/Times New Roman recept kikerülésére kell kitalálni valamit. ;)
Kelt: Arial helyett Helveticát, Times New Roman helyett mondjuk Palatinust, s a lelked mélyén lévő tipográfus is megnyukszik ;)
Mármint ‘Palatino’ :(
hmmm… magyar szakon pl. véresen komolyan veszik, sokan. könyvtár dettó. és az a vicc, hogy külön van hivatkozási szabály/rendszer/formula a nyelvészeknek, irodalmároknak és könyvtárasoknak. az első fél évem abból állt, hogy csak néztem bután, és próbáltam megérteni, hogy voltak képesek három szabvány csinálni ehhez (viszont csak a könyvtári az ISO, az irodalmit az ITK - Irodalomtörténeti Közlemények, a nyelvészetet pedig szintén valami folyóirat-dinoszaurusz határozza meg, talán a Nyelvőr).
viszont ez az endnote nagyon-nagyon jól hangzik! van valami windows-platformos megfelelője? imádnám…
Szintén zenész, akarom mondani magyar szak. Első félévben ‘Filológia és verstan’ - mindig érdekelt, hogy sikerült ilyen hibrid tárgyat létrehozni - szeminárium keretében megtanultunk az ITK szabványának megfelelően hivatkozni, majd később ezt senki sem várta el. (Illetve most egyszer, megjegyzésként, hogy ha tovább akarok dolgozni azon az esszén, akkor a hivatkozásokat is rakjam helyre. Első alkalom.)
Az tényleg, vicc, mennyire nincs egy platformon az irodalom és a nyelvész tanszék ilyen szempontból. De egy szak, ezt jó tudni. :)
Endnotes for Win-t pedig erre találsz: http://www.endnote.com/ENWin.asp , valami Szoftver ABC kínálatában láttam 30k-ért diák licencet is.
köszi, megnézem. (a demót) [az árak egyébként a 2005. 07-i USD/EUR/HUF árfolyamok szerint vannak. ehhez azért gratuláljunk]
[Hm, akkor valószínűleg a dombornyomott bankkártya, paypal/kagi/esellerate/digital river megoldással jobban jársz, ha úgy döntesz, megveszed. Magyar e-kereskedelem, szevasz.]