Ami a mostani úton eszembe jutott, és amit régebbi tapasztalatokból hozzá tudok tenni. Mert Erdélybe menni kell néha.
- Nem te vagy a gyorsabb. Ha ezt megszokod, akkor viszonylagos biztonságban végig lehet autózni Erdélyen. Időnként fékre lépéskor fel-felsóhajt az ember, hogy ‘Bazmeg Radu, ez most miért?’. Pár megyével arrébb, HR és CV rendszámú autók láttán meg úgy, hogy ‘Anyád ne keserítsd, Áron!’. A lényeg marad, nem te vagy a gyorsabb, a Dacia (VW, Renault,… román rendszámmal) megelőz záróvonalon, kanyarban, szerpentinen felfelé is, nem zavarják az út szélére tett nyalókák, ő helyi.
- A szabályokat figyelmen kívül hagyó spanyol, német, olasz kocsikat is helyiek - többnyire vendégmunkás román srácok - vezetik. Ha meglátsz egyet a visszapillantóban, az első bekezdés jusson eszedbe.
- Az utak többnyire jók - kivétel: Marosvásárhely elkerülő, 15 kilométer, nagyrészt kettesben 10km/h-val -, helyenként nagyon jók, de a közvilágítás még erősen extrának számít. A használtabb útszakaszokon (pl. Király-hágó, Brassó bevezető szakasza) az útburkolati jelek is hiányoznak - lekoptak -, érdekes játék megsaccolni, meddig tart a sávod, majd ellenőrizni, hogy a szembeforgalom is úgy saccolt-e.
- Más fajta utak - az erdei ösvények tisztességgel jelezve vannak - sikerült már eltévednem Egyeskő és a Gyilkos-tó közt, de ez legyen az én saram -, a népszerűbbek ki is vannak taposva. Az ösvények mellett pihenők, tűzrakóhelyek és szeméthalmok találhatók. Utóbbiak Bucegi, Bergenbier és Skol műanyag sörösüvegekből, előbbiek fából.
- Nagyobb területet lefedő turistatérképeket - mint itthon a Cartographia sorozata, vagy a Csereháti Településszövetség remek Cserehát térképe - annó nem találtam, viszont a DiMap online térképboltjában már vannak jónak tűnő darabok. (A Gyilkos-tó és a Szent Anna és környéke térképük megvan, azok jók.) Alternatívájuk lehet még a hatvanas-hetvenes években kiadott útikönyvsorozat, már ha van kitől kölcsönkérni.
- Románia fizetőeszköze a Lei. Ebből van régi lei (ROL), ami január elsejéig még forgalomban van, és új lei (RON), ami régi lei/10000. Ha ez nem lenne elég, akkor székelyföldön többnyire lehet forinttal is fizetni, és az eurót is majd mindenhol elfogadják. A fentiek alól két kivétel van, az előfizetéses telefonok és az internet számlája dollárban számoltatik. Mondja valaki, hogy nem egyszerű.
- Csíkszeredán járva mindenképpen érdemes benézni a Pallas-Akadémia Kiadó könyvesboltjába - egy Kovács András Ferenc kötettel jöttem el onnan -, és máshol is hasznos megnézni a helyi kiadványokat (+1 Orbán János Dénes kötet). A könyvárak viszont tartanak az itthoniakhoz, nincs több olcsó könyv, akinek zsánere az ilyesmi, lehet rajta búslakodni.
- Irredentizmus, meg fajmagyarság ide vagy amoda, Erdély autóstérképen navigálva - TODO: szász városok túra valamikor - mindig érthetetlennek tűnik a Trianoni döntés.
- A fenti kapcsán: annyira szarul nem játszhat a magyar válogatott, hogy a székelyek ne nézzék a meccset, s ne szurkoljanak nekik. (Pláne most, hogy nyertünk.)
- A magyarországi magyarok Erdélyben magyarországinak hívatnak…
- …a krumpli pityókának…
- …a padlizsán - hegyekben áll! - vinettének.
- Két nap alatt természetes lesz, hogy élőbeszédben az összetartozó mondatokat s-sel fűzik össze a székelyek. Hazatérve napokig nem érteni, miért hatnak darabosnak itthon a körmondatok. Aztán eltűnik az idegen érzés, és legközelebb megint felfedezésként hat a s.
- Székelyföldön épültek az utóbbi időben a Decean nevű cégnek húsboltjai. Ha azt mondom, hogy teljesen európai mindahány, még mindig nem dicsértem eleget őket.
- És végül: mindenki tudja, hogy az Ursusnak (Kolozsvár) és a Silvának (Szászrégen) vannak barnasörei, de igen nehéz beléjük futni. A székely ugyanis vagy Harghitát iszik vagy Ciuc sört. Az előbbit Hargitának mondják, az utóbbit úgy lehet megrendelni: “Egy csiki sört kérek.” Ezeken kívül van még Bergenbier, ami nem rossz, és temesvári sör, skol, bucegi, amit nem hagytak megkóstolni, mondván annyira rossz.
vinetéből igen finom krémet szokás csinálni, kenyérre. volt-e deszkapálinka?
Volt vinetekrém, azzal az eltéréssel, hogy mi kicsit fokhagymásabban csináljuk, mint a kinti. De két egyforma húsleves sincs..
Az újdonság most a vajon pirított vineteszeletek voltak, ha kapok kis levegőt, próbálom reprodukálni, mert igen jó volt.
A deszkapálinka viszont kimaradt.
Valami Skol nevű valamit itt is lehet kapni a West Balkánban, az a legolcsóbb csapolt. Nem is valami jó, az eredetével nem vagyok tisztában.
A mindentudó WP és a skolbeer.ro szerint brazil márka. Sőt, ez a legjobban fogyó brazil sör. Romániában ‘99 óta főzik, a tapasztalatok szerint a székelyek közt nem nagy sikerrel.
Én meg várok továbbra is, hogy az Ursus Black-et vagy a Kelt sört valaki behozza.
ha már… én meg a kozelre várok. de nem a világosra, az hajítófát se ér. a cerny kozel az az igazi sör, az valami eszelős. látott már valaki itt boltban?
Tudtommal a Skol dán sör (Skol=egészségedre, dánul, ejdtsd: szkul). Ok: a román sörpiac nagy része a Carlsberg tulajdonában van, Sepsi-n pl sok a Tuborg, de talán a csiki sört is Carlsberg leányvállalat készíti. Ez utóbbi egyébként szerintem az egyik legjobb sör a világon: ráadásul bebizonyítja, hogy a jó sör egyik legfontosabb eleme a rendes víz. Na ezért nincs igazán jó magyar sör.
Kösz a kiegészítést. A Ciuc Brau Union sör, ami pedig a Heineken csoport tagja. És tényleg igen derék darab. Figyel még belőle öt a hűtőben, aztán ki kell találnom valamit.