Mától kezdve mind linuxosok vagyunk?

Lerágott csont, hogy ki és mit telepített az OS X-e helyére, hogy ismét szabadnak érezze a munkakörnyezetét.

Akik mégis lemaradtak volna a sztorival, vagy már elfelejtették, hogyan kezdődött a mese, erre parancsoljanak.

Nem is foglalkoznék vele, ha lefekvés előtt bele nem olvastam volna a legutóbbi Wil Shipley rantbe, amiben a következő bekezdést találtam:

In this case, these are guys who were basically Linux users who accidentally bought an Apple. One listed the software he used on a daily basis before he’d switched to Ubuntu, and he pretty much replaced all Apple software with open-source equivalents. So, in effect, he’s just changed which underlying version of Unix he’s using. Pardon me while I yawn. (forrás)

A birodalmi Apple “szoftvermegoldások” helyett nagyrészt third party, esetenként open source szoftvereim vannak. iChat helyett AdiumX, QuickTime helyett VLC és MPlayer és így tovább. Ettől még macuser maradok, azt hiszem.

A szörnyű, hogy egyetértek Shipley-vel, tényleg túl sok szó esett Mark Pilgrim szviccséről. De ettől még ez az érvelés nagyon gyenge. Úgy értem, ugyan már, jelentkezzen, aki egy gyári appot sem cserélt le valami jobbra!

7 Replies to “Mától kezdve mind linuxosok vagyunk?”

  1. De azt se gondoljuk, hogy csak a MacOS az egyetlen használható operációs rendszer. És azt se gondoljuk, hogy az Apple gyárt egyedül nagyon jó hardware-t. Azért egy korrekt Sony vagy Toshiba laptop ugyanúgy eléggé ott van. Azért a japók nagy techgeekek, és többnyire Toshiba-t használnak, nem Apple-t, pedig ők aztán tudják.

  2. Nos, én egyedül windows alatt cseréltem le a böngészőt firefoxra. A mediaplayer wmp, a levelező outlook (most akkor ezt lecseréltem, vagy nem?), a texteditor a notepad, stb. Suse alatt is maradtak a default appok (amarok, konqueror (néha kellett a ffox), kate, stb). OS X-alatt is valszínű maradnék a beépített appok mellett. Másrészről azért az oprendszert nemcsak a beépített appok határozzák meg, hanem mondjuk a driverek, a fájlrendszer, stb (hogy tud bluetoothot kezel, wifit kezelni, usb cuccokat, hogy tud suspend2ramot…) Szerintem ez a lényeg egy oprendszernél, nem a körítés. A hozzáadott programok lehetnek gagyik (lásd win98), de azért csak fejlődnek.

    Lehet, h igénytelen vagyok, de ez van.

  3. Sasi: Az Apple hardver jóságát hagyjuk. Nagyon szépek tudnak lenni, a kiforrott darabok jól is működnek, dez azért arról a cégről beszélünk, ahol a csúcskategóriás gépek egy fél évig sípoltak valamiért, ha be voltak kapcsolva. Az OS már más tészta. Meg vagyok győződve, hogy most otthoni használatra a legjobb rendszer az OS X, pont amiatt a hülyebiztossága és az összecsiszoltsága miatt.

    robi: Szerencsére nem csak a beépített appok határozzák meg az oprendszert, épp ezért csodálkoztam Shipley kirohanásán. Pláne, hogy mindkét ubuntura váltó ember - ilyen nagyságrendről van szó - megírta, hogy az okos sleep funkció, a normális wifi kezelés illetve a quicksilver (third party jóság) hiányozni fog. Egy pillanatig sem voltak “csak” unixosok, csak az oprendszer szabadsága nagyobb súllyal esett a latba, mint a fenti előnyök.

    (Mellékszál, de a notepad az valami zseniális, én is szerettem. Igaz winen most a notepad plus-szal szemeznék.)

    A másik, az OS X beépített programjai, illetve az egyéb Apple progikban az tud zavaró lenni, hogy néhány feladatot tényleg csak egyféleképpen lehet megoldani. Ha ez nem zavar, neked tervezték őket, kiszolgálnak és nagyon kényelmesek. Engem néha szokott, ilyenkor jön a csere.

  4. En ug vagyok vele azt kell hasznalni ami jo… Mac Os X be talaltam meg a legtobb jo dolgot. Safari baromi jo, en azota csak azt hasznalom. Az igaz hogy QuickTimet en se nagyon hasznalok… Mov,wmv-ken kivul. MPlayer baromi jo, en kezdetek ota azt hasznalom. VLC tollem idegen. Tul sokretu. Nekem az kell hogy behuzom es megy… kesz :)

    Ezen kivul iChat nagyon jo program de nem tudja ami nekem kell… Tethat egy nem jol supportalt multiprotocolos program. Lehetne az is, akkor szerintem hoditana… de vmiert nem…

    Ezen tul nincs olyan ahol az apple megoldas helyett mast hasznalok. :)

  5. Hat nemtom… en elopensourceoskodtam 7 evet minimum. Nem akarom a fel oprendszert magamnak megirni (irtam iPhoto klont, amikor meg nem letezett a KDE-s valtozata), nem akarom shellbol vezerelni a fel rendszert, nem akarok azon vitazni, hogy egy cegnek joga van-e zart forraskodu drivert irni, es plane nem akarok azon hisztitzni, hogy A programnak csak az 1.1-es B lib felel meg, C programnak viszont muszaj az 1.2-es. Ja, es nem akarom csak azert lecserelni az OS-t masfel evente, mert az en disztrom libjei nem kompatibilisak a jelenlegi szoftverekkel. Elegem van belole, mint ahogy abbol is, hogy nincs egy koherens elkepzelesuk arrol, mi a fenet csinal az ember a szamitogeppel. (GUI, GDE, egyebek).

    Egy baratom jegyezte meg a minap: a linux nem a felhasznalokrol, a fejlesztokrol szol. Ez nagyon igaz. Az egesz arra van kitalalva, hogyha nem tetszik nekem valami, akkor fogom a forraskodot, es atirom benne. Azon keves kivalasztott kozul vagyok, akik ezt megtehetik, sot, neha meg is tettem mar, el is kuldtem a szerzonek annak rendje szerint.

    En ugy gondolom, az iTunes-nak van egy koherens elkepzelese arrol, hogy fogok en zenet hallgatni, a Mailnek is van egy elkepzelese, hogy mit akarok kezdeni a leveleimmel, es igy tovabb. De ezert fizetek, mert ezek az emberek fizetest kell, hogy kapjanak azert, hogy ezeket az otleteket vegiggondoljak, megvalositsak. Megerdemlik.

    Nekem is eppugy futnak Open Source szoftverek - azer’ VLC, MPlayer ezerszer meggondolando lenne, ha minden MOV-ban lenne, meg a QT alapbol fullscreenezne, nem kene ehhez felmenni egy megfelelo oldalra, es kimasolni egy szamsort. De pl. Firefox csak muszajbol fut neha, mint ahogy anno Konquerort hasznaltam, most Safarit.

    De ha valamelyik linux disztributornak lesz egy integralt elkepzelese rola, hogy mi a fenet kezd egy olyan ember, aki nem akar torodni a rendszerevel, esetleg keszitenenek rendes felmerest, sok penzert (nem 10 emberes mintaval, mint SuSE…nem tudtam, sirjak vagy rohogjek, amikor meglattam, persze legtobben csak azt nezik, milyen nagy a kulonbseg a ket csik kozott), es megfizetnek egy csomo qrva jo mernokot, meg nehany marketingest, dizajnert, ergonomust, hogy ezt becsomagoljak rendesen, na, akkor majd beszelgethetunk linuxra valo at-(vissza-) allasrol.

    Bocs a picit hosszu kommentert :)

  6. Aadaam: egyetértek, amikor megpróbáltam linuxozni, akkor folyamatosan a rendszerrel kellett foglalkozzam és hozzá nem értőként ez még fájdalmasabb. Olyan oprendszer kell, amivel nem kell foglalkozni.

    Kelt: Ezen nem érdemes vitatkozni, hogy melyik a leghasználhatóbb oprendszer. Ahogy Tornado is megírta, egyik sem tökéletes. Hülye viszont nem vagyok :) (annyira nem)

  7. Sasi: Nem is akarok róla vitatkozni. Többnyire igyekszem nem feltüntetni objektív igazságként a véleményemet. :)

    Aadaam: Pont az ilyen QuickTime Playeres eseteknél gondolkodom el azon, hogy mennyire nincs néha képben az Apple. A teljes képernyős lejátszás hiánya legalább annyira röhejes, mint hogy a G5-ösökhöz 256 mega ram járt, vagy hogy a invalid XML-t adott a híres photocasting funkciójuk… Mintha néha a kigondolóemberek szabadságra mennének, és átvennék mondjuk a portások a melót. Abszurd.

    Az MPlayer-VLC párosnál nem kell messzebb mennünk, ha az OS programokról beszélünk. A felirat beállítás VLC alatt minden, ami nem felhasználóbarát. (Ellenpélda Cellulo.)

Comments are closed.