Források 4. - The New Science Fiction

Vincent Omniaveritas, azaz Bruce Sterling, cikke úgy szól az új science fictionről, hogy nagyrészt a régit gucsmolja. Végigveszi a történetét a bölcsőtől, amely mellett Hugo Gernsback állt apai mosollyal, a tinédzserkoron át, amikor Campbell úgy ahogy “tudományosította” a műfajt, egészen a jelenkorig, amikor is a science fiction gettóba zárkózott szerzők próbálják továbbvinni a SF aranykorának stílusát, témáit. Annyi ezzel a baj, hogy az emberek nem kíváncsiak rá, illetve nem erre kíváncsiak. A SF irodalomnál jobban megszólítja őket a korszerűbb témákkal foglalkozó SF mozi.

Ezek a problémák ki is jelölik az új SF célját:

We must create the native literature of a post-industrial society.

SF-ről szó sem esik, nem kell egy újabb gettó. Az a mainstream irodalom, ami nem tud mit kezdeni a tech mindennapi életbe való betörésével, az úgyis erőtlen. Raklapnyi jövővárás és küldetéstudat után végül összefoglalja öt pontban az új SF sarkalatos pontjait:

  1. Technological literacy, a valódi modern technológia és tudomány ismerete pszeudotudományos blabla helyett.
  2. Imaginative concentration, ismerős ötletek újrahasznosítása helyett eredeti és jól kigondolt következtetések.
  3. Visionary intensity, hit a SF “tudattágító” (mind expanding) hatásában.
  4. Globális, 21. századi nézőpont, a középkorú fehér amerikai férfiak nézőpontjai helyet.
  5. Új “fikciós technika”, élve az újhullám eszközeivel. A tartalom elsőbbsége a forma előtt.

Összességében nem annyira érdekes dokumentum, mint a Cheap Truth számai voltak, de egy CP manifesztumgyűjteménynek érdekes darabja lehet. Kiemelendő, hogy a tudományos fejlődés és irodalom itt leírt viszonya nagyon hasonló ahhoz, amit Cadigan fejteget a Ten Years After-ben.

Az eredeti szöveg PDF-ben és RTF-ben.