Az AT&T You Will reklámkampányával - tele velük a youtube - már találkoztam Mark Dery valamelyik könyvében. A filmekben ábrázolt brandelt céges jövőre való kortárs reakcióról írt, volt ott ellenvideó, ellencikk, ellenérzés rendesen. Senkinek sem tetszett a lehetőség, hogy nyaralás közben céges videokonferencián vegyen részt, vagy hogy két repülőút között egy videotelefon-fülkéből hazacsörögjön megsimogatni a gyerekét. Mondjuk nem csoda.
Ma az Apple nyolcvanas évek végi jövőképével hozott össze a jószerencse. A videó neve Future Shock.
A filmben szereplő anyuka - “the world busiest writer” viccelődik vele egy videotelefonáló - valami Quasimodós írást próbál összehozni, miközben folyamatosan megszakítják. Intézi a családi életét, médiafájlokat böngész, lakást terveztet át, még egy videót is megnéz. Az interakció a hagyományos eszközök teljes elhagyásával történik, a gép érti a diktálást, sőt azt is tudja, mely közlések számítanak egyszerű felsóhajtásnak, hangos gondolkodásnak, ezeket nem csapja hozzá a diktált anyaghoz. Egér helyett pedig kézmozdulatokkal machinálnak, még a képernyőre is lehet így írni.
Ügyes, hogy a mindenütt jelen lévő számítástechnikát bemutató filmben film játék. A Gibson rajongóknak külön ajánlom figyelmébe, a filmben nézett filmben látható remek virtuálfény jellegű szemüveget. A kütyü csak fordítást nyújt, de ez igazán apróság, így is cyberpunkabb a cyberpunknál. (Még akkor is, ha Spider Jerusalem szemüvegénél is rondább.)
Mac használók felfedezhetik az 1988-as CoverFlow-t, és több finomságot ki se emelnék belőle. Remek videó a számítástechnika és a jövő elképzelhetőnek tűnt MI-k és szingularitás nélkül is.