Tegnap válaszolt az Amazon AWS ügyfélszolgálat - tudta a fene, hogy egy email-címhez több azonosító tartozhat - így végre hozzáférek a webes backupomhoz. Nézzük mi maradt az elsődleges gép lenyúlása után.
- Szakdolgozat - annyira közhely a lerobban gép, elszálló vinyó miatt elpusztuló dolgozat, hogy legalább négy biztonsági másolatom volt belőle. Az egyik pont itt, pár bejegyzéssel lejjebb.
- Dokumentumok, Jelszavak, Licencek - pár hete ment fel egy teljes backup az általam írt dolgokból, konferenciajegyzetekből és a megvásárolt szoftverek kulcsaiból. Utóbbi fájl valószínűleg a legértékesebb 16 kilobyte adatom.
- Könyvtár - a szerzői jogot némiképp sértő, ám annál kényelmesebb - - utálok idézetet gépelni - kedves ebookgyűjteményem sértetlen. Az utóbbi hónapból nincs backup, de a TOR kiadó által letöltésre felkínált heti egy SF könyvet a hét letelte után is le lehet szedni.
- Könyvlista - ki írta, mit írt, hol a kritika, mennyi az amazonon. Egészen hosszú tematikus listám van olyan művekről, amiket a nemzeti bank rámszakadása esetén azonnal megrendelek. Nagyjából kéthónapos a megmaradt file, azóta befutott a Hackers - Heroes of the computer revolution és utánanéztem annak, mit érdemes kém témából elolvasni. Vesztettem kábé egy órányi munkát.
- Keychain - jelszógyűjtemény. Az Amazonon lakott belőle egy másolat, a lényeges rendszerekhez ráadásul emlékszem is a kódokra. Szintén nincs adatvesztés.
Ezek meglétével az elveszett adatok nagy részét a film és a zene teszi ki, nem kár értük. Nagyon régi verzió maradt csak a naptáramból - bár a telefonomról valamit talán vissza lehetne nyerni - ennek a backupját meg kell oldani legközelebb. Vetem a keresztet a PGP kulcsomra, még visszavonni se tudom, ha alá van írva a levél, akkor az nem tőlem jön.
És nagyjából ennyi a lajstrom. Nagyon érezni rajta, hogy a Macet használó ember többnyire a desktopon él, mert kézre esik, nem kényelmetlen. Még gondolkodom, hová érdemes importálni a címjegyzékem, maradék naptáram.
+1
A feedek pedig a FeedGatornak és a NetNewsWire-nek hála bezászlózott, kijelölt, megszeretgetett hírekkel együtt megőrződtek a felhőben.
és hogy előre nézzünk, s kiváncsiskodjak, mi lesz az utód?
illetve ami még érdekel, hogy mennyire voltak titkosítva tárolva az adatok? Engem sokkal jobban zavar, hogy vki más kezébe kerülnek az adataim, minthogy elvesznek.
.Mac? Akár családtagként is.
@kobak
Fogalmam sincs mi lesz az utód. Az se teljesen tiszta, miből lesz.
A user account jelszó nem volt egy bonyolult darab, telepítő lemez birtokában úgyis egyszerű nullázni. A keychaint, ahonnan a többi alkalmazás behúzza a jelszavakat, egy rendesebb tíz karakteres, kis-nagybetűs-számos jelszó védi. Igaz, engem jobban aggaszt az adatok elvesztése, mint, hogy elvben más is hozzáférhet.
@Zeusz
A naptárra megoldás lenne a .mac, de határozottan rosszul érzem magam még a gondolattól is, hogy az Apple-től szolgáltatást vegyek.