Cyberpunk momentummal indul a nap - gondolta Stirlitz, miközben esik rá az eső és dobozos koffeint iszik sportszelettel. Akkor még nem tudja, hogy egy órát fog állni a hidegbe míg be fog jutni a konferenciára.
A sorbaállás miatt csak a felére értem be Sík Zoltán Nándor információs hadviselés előadására, de még így is sikerült elkapni a nap kifejezését: “Gibson-warfare”. A szép szókapcsolat a negyedik generációs hadviselést rejti, amikor már nem látják egymást a harcolók, nincsenek frontvonalak, nem is államok vívják, hanem érdekszövetségek, és valójában nem is a csaták megnyerése a cél, hanem a közvéleményé. A wikipédia szócikk erre van a témáról, még csak beleolvasni volt időm, a kávé fontosabb.
*
Egy kormányszóvivő.hu-nyi pénzből kell kriptó törő berendezést venni, mit célszerű? Az előadó számai szerint a 200 millióból megvehető P4-es gépeknél nagyjából kilencvenszer gyorsabban tör hasht egy FPGA-kból épített ügyes kluszter. Az FPGA támogatás ráadásul benne van a BackTrack 3-ban, használható WEP, WPA és még sok minden más törésre is. Ja, és FPGA-ból van remek PCMCIA-s megoldás is. Olvasnivaló az NSA@home oldal, ‘dolgok amikhez kicsi vagyok’ jeligére.
*
Nem lett halottja a merre tovább magyar hackerek vitának. Annak ellenére sem, hogy az asztalnál három nem hacker és Buherátor ült. Annak ellenére sem, hogy a klasszikus ESR-féle “hacker az, akit mások annak tartanak” meghatározástól a Krasznay-féle “hacker az, akit a média annak tart” meghatározásig ezer különböző dolgot értettünk a szó alatt. (Külön vicces, hogy a nézőtéren ülő hackerek és érdeklődők túl szűknek érezték az általunk használt hackerfogalmat.)
Továbbra sem tudjuk, hogy hány magyar hacker van (5-40 között valamennyi) és hogy van-e közösség (van-nincs). Az viszont már biztos, hogy hacker az lehet aki az egészségesnél is kíváncsibb és fel tudja tenni a jó kérdéseket. Ez is valami.