Gilbert K. Chesterton meglehetősen ironikusan jegyzi meg, hogy „[m]inden utópia legnagyobb gyengesége abban áll, hogy az ember legnagyobb problémájáról feltételezi, hogy már megoldódott, aztán részletes beszámolót ad a kisebb problémák megoldásáról. Először feltételezik, hogy senki sem akar majd többet, mint amennyi megilleti, aztán nagyon leleményesen elmagyarázzák, hogy az őt megillető részt majd gépkocsin vagy léghajón szállítják oda” [Lundwall]
A Galántai Zoltán által idézett Chesterton szöveg volt az, amit a hét első felében képtelen voltam megtalálni. Végül a Google Books segített kideríteni, hogy ki a szerző, onnan pedig centiméterekre volt a magyar verzió.
A helyzet iróniája, hogy a forrásként említett Lundwall írás, a Holnap történt, lánykori neve Metagalaktika 7 és természetesen ott a polcomon.
elnezest, lenne egy kisse offtopic kerdesem. Nagyon regen ifju koroban olvastam 2 utopia novellat valoszinu a galaktikaban, szeretnem ujraolvasni, de nem tudom a cimet, szerzot. Tudna valaki segiteni?
Az elso tortenet olyan jovoben jatszodik ahol az also retegnek kotelezo fogyasztani, luxusban elni, hogy elfoggyjanak a megtermelt javak, ahogy fejlebb kerul az ember egyre tobbet dolgozhat, es kevesebb fogyasztas van szamara eloirva.
A masodik kb arrol szol, hogy felelesztenek egy hibernalt embert a multbol akinek segitenie kell az elhulyult emberiseg tulnepesedesi problemajan. Elhitetik pld az emberekkel, hogy a marson kolbaszbol van a kerites, es fellovik raketaval az osszes idiotat a marsa. Egy picit hasonlatos az Idiocracy filmhez.
@jalso
Kreatív guglizás után a második szerintem ez:
forrás: konyvtar.scifi.hu
És szerintem megvan a második is. (Mellékszál: SF+globalizációkritika = Pohl, már megint.)
Nyertem-e?
jajdejo :) koszonom, ezek lesznek azok, azt hiszem megyek is letolteni az eszelpere. kellemes hetveget:) koszi. jalso