Ufószekta, fecskenyál

Egy Olvasom John Naughton - veterán brit tech újságíró, mostanában a Guardianban szokott szembejönni - könyvét az internet történetéről. Ez most nem a távírótól kezdi, mint a múltkori hasonló munka, a számítógépek és a hipertext rendszerek mögött álló agyakat veszi egyelőre számba. A könyvről legyen szó később, a java még hátra van.

Az egyik fejezetben előkerül Vannevar Bush, a hipertext rendszerek egyik ősapja, meg mellette Roosevelt tudományos főtanácsadója.

Kettő Mielőtt a fenti két dologhoz hozzáfogott volna Bush, a Tufts-on diplomázott. Itt a vonatkozó szöveg, egy mondat tetszik igazán, azt kiemeltem.

Bush was born in Everett, Massachusettes and did his undergraduate and graduate studies at Tufts University, where his Master’s thesis in 1913 included the invention of a device called the Profile Tracer, used in surveying work to measure distances over uneven ground. Profiles were usually obtained by using theodolites and required several men, careful measurement and a good deal of calculation afterwards before they could be drawn up. Bush set out to merchandise this process and constructed a weird contraption which looked like a vertical section through a low-slung perambulator. At either end was a bicycle wheel; in between was an instrument box containing gears, a rotating drum and a pen linked to a sensor. At the back was a handle which Bush used to push the device forward over the terrain to be profiled. As he progressed a record of the elevation of the ground was traced on paper fixed to the revolving drum. It was , said Bush,’quite a gadget’, but it got him his Master’s degree and a patent though, alas, no fortune.

Kulcsszó a gadget. Végigszaladtam pár netről elérhető szótáron, akadt köztük etimológiai is, de nem találtam azt a jelentést, ami kihallatszik ebből a mondatból. Zseniális gányolásnak tűnik, olyan berendezésnek, amit csak a fecskenyál tart össze, nem a mai értelemben vett kütyünek.

Ha rosszindulatú vagyok, akkor ma ezt bétának hívjuk és a bocsánatos bűnök között tartjuk számon. Megragadom az alkalmat, hogy a G1 felé mutogassak.

Három A fenti idézetet hálistennek nem kellett begépelnem, a Wingmakers ufószekta fórumára begépelte egy lelkes tag. A szekta maga még a gadget jelentésváltozatainál is érdekesebb.

A bevallottan kitalált mitológiány egy James nevű alak kezdte el, de ahogy kinéz, akadtak játszótársai bőven. Csak pár ponton olvastam bele a történetbe, de így is biztos vagyok benne, hogy a huszadik század összes fontosabb értelmiségijét sikerült “belekeverni” az ufók körüli történésekbe.

A projektet egészen jól összefoglalja a Wingmakersről szóló, 2007 novemberében törölt, Wikipédia szócikk. A Wayback Masinán megtaláljátok a szöveget.

2 Replies to “Ufószekta, fecskenyál”

  1. Nyilván az etimológia kimaradt. Ímé:

    1886, gadjet (but said to date back to 1850s), sailors’ slang word for any small mechanical thing or part of a ship for which they lacked, or forgot, a name; perhaps from Fr. gâchette “catchpiece of a mechanism,” dim. of gâche “staple of a lock.”

    Ez most az etymonline.com-ról van.

Comments are closed.