Általános iskolában remekül megtanultuk, hogy a fogalmazást valami óhajtó mondattal illik befejezni. Bevezetés, tárgyalás, bárcsakos mondat, így nézett ki a modell. Azért a nosztalgia, mert szembejött az Ubuntu következő utáni kiadását, a 9.10 Karmikus Koalát beharangozó blogposzt. Oké, hogy az írást a magyar Ubuntu közösség vezérszurkolója - akarom mondani a “Népszerűsítési csoport vezetője” - jegyzi, de még így is sok. A desktop felhasználók egy-két százalékát magának tudó OS-ről még viccből se írjuk le, hogy lenyomja a Windowst, őrizzük meg komolyságunkat.
De igazából nem az Ubuntusokon akartam gúnyolódni. Ők csak az egyik példa arra, hogy a tények hogyan mosódnak össze az ábrándozással. Ahogy a termékek helyét lassan átveszik a 3D Studio Max renderek - vagy jobb esetben távolról megnézhető prototípusok - úgy egyre nehezebb eldönteni, mi tényleg információ.
Annó hírét adtuk például az olcsó és remekül kinéző Kogan Agorának, ami az ausztrál Androidos mobil lett volna, de végül nem vágtak bele a gyártásába. (Zárójel: kishazánkból nézve az Andorid sem sokkal létezőbb, mint az Agora.) Vártuk a Palm Foleót, amíg be nem jelentették, hogy nem lesz belőle semmi. Várjuk a Prét, amit egyelőre csak súlyos becsületszavak után adnak a kütyübloggerek kezébe, sőt esetenként úgy se. A hívószavak és bárcsakos mondatok határolta techszférából fájóan tud hiányozni az adat. Ha a specifikációt kattintom le, akkor egészen biztosan nem az érdekel, mit remélnek a készüléktől - helló Samsung, helló Apple - hanem számokat szeretnék.
Sőt, kísérletként, mi lenne ha csak kész dolgokról beszélnénk? Én nem mondom, hogy a Win7 letarolja az asztalt, te nem mondod, hogy a Linux átveszi a világuralmat, ő nem mondja, hogy Mac lesz minden asztalon. Vannak remek óhajtó mondataink, feltételes szerkezeteink, használjuk!
Nemtom miért de nekem egybol József Attila “De szeretnék gazdag lenni…” kezdetu verse jutott eszembe, fasza kis átdolgozásokat lehetne írni wines/maces/linuxos szemszögbol :D (csak en nem fogok mert tudom h ezt a mufajt nalam sokan sokkal jobban csinaljak).