Hogy ne csak ujjal mutogassak, mint lentebb, tudtok olyan magyar SF, vagy annak tűnő művet, ami a közeljövőben játszódik, és élhető, elképzelhető világa van? Kezdetnek beszerzem a Szintetikus álmot, úgyis restellem, hogy nem olvastam.
8 Replies to “#2584 (k mint közeljövő)”
Comments are closed.
Gáspár András: Kiálts farkast, illetve Két életem, egy halálom. De gondolom, ezeket ismered…
Igen, a Kiálts farkast amúgy is az egyik kedvencem. Igazából az újabbak az érdekesek, mert ez a könyv közel húszéves.
Markovics Botond: Isten gépei? Ha jól látom, erről nem írtál a blogban, lehet, hogy nem olvastad.
Felírom a listámra. Eddig azért nem vettem kézbe, mert a szingularitás inkább technológiai tündérmese, mint jövőkép.
Futurológiát szeretnél olvasni, vagy sf-t? Nem fejted ki bővebben, hogy mi értesz “élhető, elképzelhető világon”. A szingularitás nem kisebb tündérmese, mint a háttérsugárzásból öntudatra ébredő plazma, ha innen nézzük.
Science fiction-t - sőt szívem szerint posztcyberpunkot - olyasmit, ami a szokásos ‘és akkor vannak tanuló MI-ink, virtuális gépen lakunk’ jellegű szingularitásos jövő előtt játszódik. Szakmai ártalomból kifolyólag némiképp szkeptikusan állok a nagy ugrásokhoz, de az érdekelne, hogy mi a mostani You Will (http://cyberculture.hu/fogod-te-meg/).
Az öntudatra ébredő plazmával kapcsolatban teljesen igazad van. Ráadásul nem az az egyetlen gondom a könyvvel. Amiatt tartom érdekesnek, hogy el tudott magyarosan szakadni a CP minden rohad, minden sötét jövőjétől.
Az említett regény nem valamiféle szingularitási tézistörténet - ha úgy tetszik, nem veszi feladatául, hogy megígérje a jövőt. :-P SF, amiben a szingularitás csak egy elem - a bolygókat másoló idegen értelem pl. egyáltalán nem következik semmilyen szingularitási elméletből. De a felvetésednek szerintem megfelel: elképzelhető, élhető jövőképet mutat be, a fantasztikum eszközeivel. Nem hard-sf, de azért alaposan átgondolt, és nem megy el a poszt-cp mellett sem, akármi is legyen az.
No, itt a táskámban az Isten gépei, majd referálok.
Illetve, hogy a saját kérdésemre válaszoljak, volt két novella tán a Hipergalaktikában. Az egyik a közösségi hálókkal, a másik a beültettett RealID jellegű dolgokkal foglalkozott.