Az árulkodó címer

Az Úr 1945. évében történt, hogy a világháborúban nyújtott segítségért rendkívül hálás szovjet kisiskolások egy pazarul kifaragott amerikai címerrel ajándékozták meg Averell Harrimant, az Egyesült Államok moszkvai nagykövetét. A fehérfejű rétisast, villámokat és babérágakat ábrázoló alkotás egészen 1952-ig díszítette a követ falát, később megmutogatták az 1960-as U2-es incidens nyomán kitörő vitában az ENSZ Biztonsági Tanácsának is, végül pedig átkerült az NSA múzeumába. A címer ugyanis egy mai fejjel egyszerű, ugyanakkor zseniális poloskát rejtett.

nsabugAz A Dolog névre keresztelt lehallgatókütyüt az egy bejegyzéssel lejjebb emlegetett orosz elektronikus zenei úttörő, politikai fogoly és zseni, Léon Theremin tervezte. A poloska nem tartalmazott aktív elemet, nem adott folyamatosan, csak akkor sugározta a szobában elhangzó beszélgetéseket, ha az oroszok 330 megahertzes hullámhosszúságú rádiójellel lőtték a nagykövet irodáját.

A szerkezet egy kondenzátormikrofont és egy antennát, tartalmazott, aktív alkatrésze nem volt, csak akkor sugárzott, amikor az oroszok akarták. A műszaki leírást nem próbálom megalázni, érteni vélem, hogyan változik meg a kondenzátormikrofon kapacitása a hang hatására, de mindenkinek jobb, ha nem próbálom egész mondatokba önteni. Cserébe az Audio Design Line-nál nagyon részletesen le van írva a módszer.

A remek poloskát végül a britek leplezték le, akiknek feltűnt, hogy időnként lehet hallani, mit beszélnek az amerikai nagykövet irodájában. Mondanunk sem kell, hogy sportszerűtlen suttyó dolog így tönkretenni egy ennyire szép tervet.

(Fotó: NSA via Wikimedia Commons)

2 Replies to “Az árulkodó címer”

  1. annak elllenere, hogy a csatatereken currie asszony rohangalt a mobil rtg berendezesevel nem tul gyorsan terjedt el az atvilagitas. pedig mar akkor is alkalmas volt az eszkoz erre a feladatra. persze akkor meg egy trojai faloval nem is anyira szamoltak. vagy eppen tettek ra. ma meg mar mindent atvilagitanak belepeskor. jopofa otlet, elmes es egyszeru. hasonlok ma is vannak.

  2. Igen, ezt a rendelkezésre álló technológia ellenére sikerült benézni. Cserébe egyszer megjátszható az egész trükk. Gondolom 62-től mindent átvilágítottak, tán még korábbról is.

Comments are closed.